Projekt z informatyki

 

 

 

Uzależnienie jest to potrzeba wykonywania jakiejś czynności, na którą nie mamy wpływu lub zażywania konkretnych środków.

Najczęstsze uzależnienia to:

-uzależnienie od portali społecznościowych

-zakupów,

-grania w gry 

 

 Portale społecznościowe wciągają na tyle, że trudno wyłączyć komputer i przestawić się na rzeczywistość. Wiele osób niepewnych siebie i swojej pozycji wśród innych daje złapać się w ich pułapkę. Zaczyna karmić się tym, co powiedzą inni i co zrobią. Szczególnie bardzo młode osoby starają się mieć jak najwięcej znajomych na portalach, by zaimponować rówieśnikom. Zastanawiają się jak inni zareagują na dodanie nowych zdjęć i informacji. Budują swoją wartość na czyjejś opinii, co jest zgubne.Badania wskazują, że większość osób uzależnionych od sieci stanowią nastolatkowie i młode osoby dorosłe. Częściej zaniedbują oni pracę czy szkołę na rzecz przebywania w sieci. Co ważniejsze, ponieważ młodzież dopiero kształtuje swój umysł, szybka i migająca grafika może powodować kłopoty z koncentracją i doprowadzić do rozwoju syndromu ADHD.

 Uzależnienie od zakupów określa się inaczej mianem zakupoholizmu albo shopoholizmu. Nałóg ten objawia się natręctwem kupowania, nadmiernym nabywaniem produktów czy usług, które w ogóle nie są człowiekowi do niczego potrzebne. Zakupoholizm to po prostu nadmierne, kompulsywne, nieprzemyślane i dysfunkcjonalne robienie zakupów. Osoby uzależnione od zakupów są zwykle bardzo sympatyczne, miłe i uprzejme wobec innych. Nierzadko zakupoholiczki są samotne, a zakupy są dla nich okazją do interakcji z ludźmi. Robienie zakupów dostarcza im nadziei, że poprzez dokonane sprawunki ich relacje z innymi ludźmi poprawią się. Zakupoholiczki zazwyczaj łatwo ulegają wpływom, co może być przydatne w terapii uzależnienia. Dzięki pozytywnemu nastawieniu do życia może być im łatwiej nawiązać dobre relacje z terapeutą i skorzystać z jego zaleceń.

 Uzależnienie od komputera, internetu czy gier komputerowych już od jakiegoś czasu znajduje się na międzynarodowej liście klasyfikacji chorób OCD-10. Rozumiane jest ono jako patologiczne używanie komputera i lub internetu, które odbija się na sferze psychicznej, fizycznej, ekonomicznej i/lub społecznej. Sprawdź, jakie są objawy uzależnienia od komputera.

 

 Uzależnienie od gier komputerowych leczy się podobnie jak inne uzależnienia. Może ono dotyczyć zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Uzależnić można się od internetu, komputera, gier konsolowych lub gier komputerowych, chatów i innych wirtualnych aktywności.

Objawy uzależnienia od gier

  • czas spędzany przy komputerze lub konsoli dominuje nad innymi aktywnościami, np. spotkaniami ze znajomymi, nauką, pracą, innymi zainteresowaniami, a nawet jedzeniem czy spaniem;
  • brak możliwości skorzystania z komputera lub zagrania w grę powoduje rozdrażnienie, złe samopoczucie, agresję, chandrę, apatię, a w skrajnych przypadkach nawet depresję;
  • nadpobudliwość;
  • zaburzenia lękowe;
  • izolowanie się;
  • zaburzenia i zmiany nastroju;
  • problemy z zasypianiem i bezsenność;
  • problemy z koncentracją;
  • zaniedbywanie obowiązków;
  • relacje wirtualne stają się WAŻNIEJSZE od realnych;
  • w momencie, gdy osoba uzależniona nie PRZEBYWA przy komputerze lub konsoli, stale myśli o graniu i rzeczach, które będzie robić, gdy już usiądzie przed ekranem;
  • wydawanie dużych kwot pieniędzy na nowe gry, akcesoria do gier lub wyposażenie postaci w grze, co znacząco odbija się na budżecie, np. uniemożliwiając zapłacenie rachunków czy pochłaniając całe oszczędności.



 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl